כל מה שצריך לדעת על תכנון המטבח – RoshBiz – פורטל עסקים בראש העין
תפריט

כל מה שצריך לדעת על תכנון המטבח

ציפי (שם לא בדוי) חלמה כל חייה על תנור של חברת סמג, תנור משולב בישול ואפייה כמו של פעם. הבניין שבו נמצאת דירתה ודירת בן זוגה שוקי ברעננה עבר תמ"א 38, שבמסגרתו הוספו ממ"ד, 2 מרפסות ואף הוגדל שטח הדירה. ציפי שקפצה על ההזדמנות בשל השיפוץ, החליטה לשפץ גם את פנים את דירתם, כשהחלק הכי חשוב לה כאמור הוא המטבח או יותר נכון התנור. אז איך מתחילים את תכנון המטבח?


עיצוב קומה בבית פרטי בראשל

עיצוב קומה בבית פרטי בראשל"צ

התכנון מתחיל בדמיון
בכל בית/דירה יש מטבח אחר – מבנה, חלל, מידות שונות ויחס שונה בהתאם לחלל הבית הכללי. ישנם מטבחים פתוחים לסלון (מגמה רווחת היום) וישנם מטבחים סגורים. מעבר לכך, יש את עניין הדמיון. כשאני עומדת ומסתכלת על המטבח מה אני רואה בדמיוני?
ציפי ראתה בדמיונה את התנור, אני ראיתי בדמיוני את משטחי העבודה ואפשר גם לשאול מה אני רוצה לראות כשאני מתבוננת לכוון המטבח? אני רוצה לראות את המקרר? או את האי?
תכנון מטבח הוא דבר אישי, כפי שכל אחד ואחת מאתנו שונה, כך לכל אחד ואחת מאתנו יש הרגלי שימוש והרגלי עבודה שונים במטבח, לדוגמה: אני נוטה לבשל יותר מאשר לאפות, מישהו אחר אופה יותר, ואחר אוגר כוסות יין ממקומות שונים בעולם וצריך מקומות אחסון.
גם יחס מיקום המטבח מול שאר הבית חשוב ומיקום הכניסה ופתחי החלונות חשובים לא פחות. החלונות מכתיבים לנו היכן למקם את היחידות הגבוהות שהן: מקרר, תנור מיקרו ומזווה ורוחב החלל מכתיב לנו אם אפשר למקם אי בחלל או לא?

יש חוקים? לא, בעיצוב אין חוקים. יש את מה שנכון למשתמש, יחד עם זאת יש "כללי אצבע" כגון:
המרחק בין הכיור לכיריים – רצוי שיהיה מעל 80 ס"מ.
המרחק בין הארונות לבין האי מומלץ שיהיה מעל 100 ס"מ ועוד.

בחירות אישיות:
קלפה מעל כיריים – כן/לא?
כיריים מתחת לחלון כן/לא
מדיח בצד ימין או שמאל?
כמו לכל דבר בחיים, לכל בחירה שלנו יש יתרונות ויש חסרונות.
לדוגמה, יש לי לקוחה שמתעקשת למקם קלפה מעל הכיריים. יש לה ניסיון טוב עם זה וככה היא רוצה.
כמעצבת פנים, אני חייבת לציין שניסיון איש הוא טוב, אך יחד עם זאת, יש להבין מהן ההשלכות לבחירה (הצטברות שמן, קילוף של הקלפה ועוד). לאור ניסיון העבר, ההבנות לגבי הצרכים המדויקים לכם ולאחר החלטה מושכלת שלכם (ולא של השכנה שנכנסה לרגע) תקבעו את המיקומים המדויקים.
אחרי שדיברנו באופן כללי על איך מתחילים ומה יש לקחת בחשבון (ברמת המאקרו, מאחר ובפועל עבודת התכנון הרבה יותר מפורטת) נעבור לחומרים:

אילו חומרים מתאימים לי?
גוף הארון במטבח עשוי מסנדוויץ'/סיבית איכותית, לעומתו החזית (הדלתות) יכולה להיות פורמייקה / צבע / נאנו / פולימר / פורצלן ועוד, עפ"י בחירת הסגנון הייעודי – מודרני, כפרי, תעשייתי ועוד.
לא אפרט את היתרונות והחסרונות של כל חומר וחומר, אבל אתייחס כדוגמה לקבלת החלטות עפ"י מצב משפחתי של המשתמש:
עם ילדים קטנים נוח להתנהל עם דלתות פורמייקה. הפורמייקה היא שכבות נייר דחוסות עם דבקים כך שנוצרת שכבה חזקה של חומר. היום המגוון של הצבעים הוא ענק. ניתן לבחור קנט (הקנט הוא החלק שעוטף את הדלת/החזית בצדדים ומגן עליה) וכשהפורמייקה מודבקת בצורה מקצועית היא תהיה עמידה מאוד.
לעומת זאת בדלת/חזית צבע שזהmdf (שהוא חומר תעשייתי העשוי מנסורת ודבקים ולאחר מכן צובעים אותו), הצביעה צריכה להיות איכותית עם הקפדה על סוגי הצבע ומשך ייבוש מוקפד לפי זמנים כך שלא "יתפוצץ" הצבע. ככל שהצביעה איכותית יותר, הצבע פגיע פחות, אך אם, לדוגמה, הילד יתנגש בדלת עם הבימבה שלו, עדיין ייווצר "פצע" שלא ניתן לתקנו, והחלפת דלת לעולם לא תהיה באותו גוון הצבע, מאחר וסדרת הצבעים משתנה בין ערבוב לערבוב, החשיפה לאור משנה אותה ועוד.
ראינו שבבית עם ילדים הצבע יותר רגיש, אז למה בעצם לבחור בדלתות צבע?
המראה אלגנטי יותר, בחירת הצבע היא אינסופית בניגוד לפורמייקה שהצבעים שלה מוגבלים ואין תתי צבעים כמו במניפת הצבעים.
וכמו שכבר ציינתי עד כה, יש את עניין ההעדפה האישית. אם מישהו מעדיף דלתות צבע למרות החסרונות, זה רק עניין של החלטה. "אין נכון או לא נכון יש מה שנכון למשתמש"

משטחי עבודה: גרניט טבעי/קיסר/גרניט פורצלן/קוריאן
איך לבחור? לכל חומר יש תכונות, יתרונות וחסרונות. בכתבה זו אתייחס לחומרים המדוברים ביותר בזמן האחרון:
בשנים האחרונות נפוץ מאוד משטח הגרניט פורצלן, מה שנקרא למינם/דקטון (יש חברות נוספות בעלות שמות שונים בשוק). היתרון של החומר שהוא מיועד לחום וניתן להניח עליו סירים חמים.
חסרונו שהוא רגיש למכות חזקות והמחיר מכפיל את העלויות.
מבחינת המראה, מאחר ומדובר בחומר סינטטי, הוא בעל דוגמאות מסוימות (אוהבים לא אוהבים?)
אז איך מחליטים? לפי התקציב היתרונות /חסרונות של החומר ולפי הסגנון של המטבח.

נגר/חברה – מה עדיף?
שוב לכל אחד היתרונות והחסרונות שלו.
אמנה את עיקר הדברים: נגר מתכנן באופן מותאם יותר לחלל ומתמודד גם עם מידות לא שגרתיות. חברה, לעומת זאת, עובדת עם "מודולים" של גדלים קבועים. בחברה יש מעצבת מטבחים שמעלה את התכנית על מחשב ומעבדת אותה.
חלק מהנגרים ממדלים תכנית בתלת ממד וחלק לא.
רוב הנגרים היום מזמינים את הדלתות מחברות ייצור שונות, כפי שחלק גדול מחברות המטבחים נוהגות, כך שבעצם הנגר מייצר את גוף הארון ומשתמש בדלתות מוזמנות.
מעבר לכך, מומלץ לקבל המלצות מאנשים שרכשו מטבח מנגר או מחברה.
בנוגע לאחריות, חברות מעניקות, בד"כ, אחריות ל – 7 שנים. מומלץ לבדוק את אחריות הנגר, שכן לא ניתן לדעת אם הוא עדיין "יהיה בשוק" ויעניק שירותים בעוד 7 שנים.

תקציב
התקציב הוא מרכיב משמעותי בהגשמת רכישת המטבח. אני ממליצה לערוך תכנית ולהגיע ל – 3 חברות מטבחים/נגרים לפחות, על מנת לקבל הצעת מחיר ואז להחליט. חומרי הדלתות/חזיתות, סוג הפרזול ועוד הם אלו שקובעים את עלות המטבח, וניתן להוזיל עלויות בבחירות השונות.

לסיכום:
כאמור, מטבח מתוכנן לאדם ספציפי ובמקום ספציפי ולעולם לא יראה (אצלי בכל אופן) כהעתקה ממטבח של מישהו אחר, שכן המטבח "נתפר" במיוחד ל – DNA שלכם ולצרכיכם האישיים.
תכנון מטבח אורך שעות ואף ימים רבים של מחשבה ותכנון וישנם מעצבים שמתמחים בתכנון מטבחים. אז בפעם הבאה שתתכננו את מטבח החלומות שלכם עם מעצב החברה (בה תרכשו) ותשאלו את עצמכם אם יש לכם צורך גם במעצב חיצוני, אז כדאי שתדעו שמעצבי המטבחים בחברות השונות מוגבלים בזמן התכנון, לרוב הם אינם מתכננים את המטבח מול שאר הבית ואינם מתייחסים לכל המשתנים הקיימים, בעיקר מפאת חוסר זמן.
כפי שכבר ציינתי ,תכנון המטבח אורך זמן רב ונדרשת בו השקעה, סבלנות ומומחיות אישית שאורכים זמן רב.
תהליך התכנון הוא תהליך מהנה, נסו ליהנות ממנו.
מטבח לא מתכננים כל יום, ויחד עם המעצב הנכון ניתן להגיע להגשמת כל הרצונות במסגרת מגבלות המקום והתקציב.